TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 261.198
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 22.161
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 60
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.463
Genel

BAŞKENTTE 8 MART BÖYLE KUTLANDI

Ankara’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Sakarya Caddesi’nde yüzlerce kadının katılımıyla kutlandı. Erkekler tarafından işlenen kadın cinayetlerine pandemiye karşın büyük tepki gösterdi. Ankara Kadın Platformu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar günü..

BAŞKENTTE 8 MART BÖYLE KUTLANDI


Ankara’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Sakarya Caddesi’nde yüzlerce kadının katılımıyla kutlandı. Erkekler tarafından işlenen kadın cinayetlerine pandemiye karşın büyük tepki gösterdi.
Ankara Kadın Platformu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinliği Ankara’daki Sakarya Caddesi’nde gerçekleşti. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı alana kadınların hazırladıkları pankartlar kontrol edilerek alındı.
Sakarya Caddesi’nde yapılan basın açıklamasını Neslihan Kırmızıgül okudu. Kadın direnişlerinin tüm dünyayı sardığı belirtilerek, dünyanın her yerinde kadınların emeklerinin sömürülmesine, esnek-güvencesiz çalışma koşullarına, ırkçılığa, şiddete, kadın cinayetlerine, özgürlüklerinin ellerinden alınmak istenmesine karşı mücadele ettiği vurgulandı. Açıklamada, “Bizler de bu topraklarda yaşayan kadınlar olarak böylesine büyük bir direnişin parçasıyız ve bugün her yerde sokaklardayız. Biz kadınlar hep birlikte emeğimiz, özgürlüğümüz ve hayatımız için ayaktayız!” denildi.
8 Mart için Ankara’da bir araya gelen kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını talep etti. Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör atamasına protesto eden ve tutuklanan öğrencilerin yanında olduklarını belirten kadınlar, “Aşağı bakmıyoruz” dövizleri de taşıdı. Sakarya Caddesi’ne girişte bir kadının “Boğaziçi eylemleri nedeniyle arama kararı olduğu gerekçesiyle” gözaltına alındığını belirten kadınlar, “Kayyım rektör istemiyoruz” dedi.
“Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları sakarya caddesinde yankılandı .

Bu Habere Tepkini Koy!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL