TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 359.420
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 25.216
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 207
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 24.498
Güncel Siyaset

AB liderlerinin Ankara ziyareti Alman siyasetçilerinden tepki topladı

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine Almanya Federal Meclisi’nde grubu bulunan muhalefet partilerinden sert tepki geldi. DW..

AB liderlerinin Ankara ziyareti Alman siyasetçilerinden tepki topladı

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine Almanya Federal Meclisi’nde grubu bulunan muhalefet partilerinden sert tepki geldi.

DW Türkçe‘nin aktardığına göre, Alman Yeşiller Partisi’nden milletvekili Cem Özdemir, görüşme öncesinde Twitter hesabından konuyla ilgili bir mesaj yayımlayarak, “Erdoğan muhalefeti tasfiye etmek istiyor. İstanbul Sözleşmesi‘nden çekiliyor. Yüz binlerce masum insanı mahkeme önüne çıkarıyor. Von der Leyen ve Michel ise bugün hediyeler sunmak için Erdoğan’la görüşüyor. Bu Brüksel’in kendini küçültmesi ve Türkiye’deki tüm demokratlarla alay etmesi anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

Avrupalı iki liderin Ankara temaslarındaki en önemli gündem maddesi, bir buçuk hafta önce yapılan AB zirvesinde Türkiye ile ilgili alınan kararlardı. Zirvede AB’ye üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, Türkiye ile ilişkilerin yeniden adım adım geliştirilmesi üzerinde anlaşmış; bu kapsamda AB ile Türkiye arasında yürürlükte olan Gümrük Birliği’nin modernizasyonuna yönelik görüşmeler için hazırlıklara başlanması da karara bağlanmıştı.

‘Yanlış bir sinyal’
Muhalefet partilerinden liberal Hür Demokrat Parti (FDP) Federal Parlamento Grup Başkan Yardımcısı Alexander Graf Lambsdorff‘a göre ise Von der Leyen ve Michel’in Ankara ziyareti “yanlış bir sinyal.”: Lambsdorff şunları söyledi:

“Türkiye Cumhurbaşkanının izlediği siyaseti güçlü PR fotoğrafları ile ödüllendirmek için doğru bir zaman değil. Türkiye henüz kısa süre önce, kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi’nden çıktı. Muhalefetin ve gazetecilerin işini yapması ağır bir biçimde engelleniyor ve adaletin tarafsızlığı fiilen ortadan kaldırılmış durumda.”

Türkiye Enerji Bakanı’nın, Doğu Akdeniz’de yakında yeniden doğal gaz arama faaliyetlerine başlanacağı yönündeki açıklamalarına da dikkat çeken Lambsdorff, “Türkiye ile AB’ye tam üyelik müzakerelerinin kesilmesinin zamanı geldi” dedi.

‘Türkiye’nin AB üyeliği bir ilüzyon’
Avrupa Parlamentosunda milletvekillerinden Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) üyesi Manfred Weber ise Türkiye ile Gümrük Birliği’ni genişletme görüşmelerine başlamanın şu an için erken olacağını savunarak, “Türk yönetimi önce bazı adımlar atmalı” dedi. Weber, Türkiye’nin AB üyeliğinin ise “açık bir şekilde ilüzyon” olduğunu ifade etti.

Bu Habere Tepkini Koy!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL