TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 351.184
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 26.217
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 217
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 27.663
Köşe Yazıları

”ANIZLARIN YAKILMASI NEDEN ZARARLI?”

Kıymetli okurlarım yakın bir tarih de Haymana’nın Karahoca mevkiinden geçerken anızların yakıldığını gördüm. Yangın kontrolsüz ve başı boş önüne geldiyse yaktı kül etti, içerisinde hayvan popülasyonu ne varsa küle çevirdi..

”ANIZLARIN YAKILMASI NEDEN ZARARLI?”

Kıymetli okurlarım yakın bir tarih de Haymana’nın Karahoca mevkiinden geçerken anızların yakıldığını gördüm. Yangın kontrolsüz ve başı boş önüne geldiyse yaktı kül etti, içerisinde hayvan popülasyonu ne varsa küle çevirdi canlı canlı yaktı çok üzüldüm. Bilinçsizce doğaya zarar veriliyor bu tip yangınlar ile böcekler, kuşlar ve diğer hayvanlar yok ediliyor.

Hububat hasadından sonra, kısa sürede toprak hazırlığını tamamlamak, toprak işlemede kolaylık sağlamak, hastalık ve zararlılarla mücadele edilmesi, yabancı ot kontrolü,  bitki artıklarını en ucuz maliyetle ortadan kaldırmak, hasat sonrası artıkların ekonomik bir değer taşımadığı düşünceleri ile çoğu zaman bir alışkanlık haline geldiği için yasak olduğu halde, anız yakma olaylarıyla karşılaşılmaktadır.

Anız yakmanın sayısız zararlarından bazıları şunlardır:

1-        Anız yangınları toprak içerisindeki faydalı canlıların ve topraktaki organik maddenin yanarak yok olmasına neden olur. Toprak organik maddesi yok edildiğinden, toprak verimliliği azalır, canlılarının beslenme ortamı yok edilir.

2-        Anız yakılan toprakta bitkilere yarayışlı besin maddeleri azalmakta ve zamanla toprağın verimliliği düşmektedir. Verimli tarım topraklarımız zamanla verimsiz çorak topraklar haline gelmektedir.

3-        Anız yakılması su ve rüzgâr erozyonunu artırmakta, bu nedenle toprağın en değerli üst katmanları rüzgâr ve su ile taşınarak yok olmaktadır.

4-        Anız yakma sonucunda doğal denge bozularak zararlı böcekler ve hastalıklar çoğalmaktadır.

Bu durumun vicdanen ve ahlaken de doğru olmadığını bilmemiz gerekiyor. Çünkü ilk 10 santimetre derinliğindeki gözle gördüğümüz ve görmediğimiz çok çeşitli canlılar yaşıyor. Bunlar solucan, karınca, kuş, yılan, uğur böceği ve kertenkelesine kadar, yüzlerce, binlerce canlı toprakta yaşam faaliyetini sürdürüyor. Bunların topraktaki faaliyetleri neticesinde toprak havalanıyor ve orada biriken gübrelerin organik madde miktarı artıyor. Bu sayede topraktaki var olan gübrenin kullanılması veya oradan daha fazla yüksek verim elde etmenin tek sebebi toprak altında yaşayan canlılar sayesinde oluyor. Anız yakıldığı taktirde ilk 10 santim içerisindeki hayvanların veya toprağa faydalı canlıların tamamına yakını yok oluyor. Dolaysıyla çoraklaşmış bir toprak kalıyor. Anız yakıldığı için her yıl toprağın verimi daha da azalıyor. Bu da toprağın çok olumsuz etkilemesine neden oluyor. Bu durum bilimsel açıklamalarla kanıtlanmıştır.

2872 Sayılı Çevre Kanunu kapsamında, anız yakanlara idari para cezası verilmektedir. Ayrıca anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda ise bu ceza beş kat arttırılmaktadır.Anız yakarken lütfen bir daha düşünün, Allah’a ısmarladık, hoşça kalın…

 

Aydın Benli

                                     Siyaset Bilimci. Araştırmacı Yazar

Bu Habere Tepkini Koy!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL