Kültür-Sanat

Ara Güler 93 yaşında sergiyle anılıyor

Ara Güler 93 yaşında sergiyle anılıyor

Türkiye’de fotoğrafçılığın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcisi Ara Güler’in (16 Ağustos 1928 – 17 Ekim 2018) siyah-beyaz İstanbul fotoğraflarından oluşan seçki Galata Kulesi’nde ziyarete açılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi’nin işbirliğinde düzenlenecek sergide, Ara Güler’in açıklamalarıyla birlikte teşhire sunulacak 75 siyah-beyaz fotoğraf yer alacak. Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un sanatseverlerle buluşturacağı sergi, sanatçının 93’üncü yaş gününde ziyarete açılacak. Ara Güler Fotoğraf Sergisi için tören saat 11.00’de düzenlenecek. Sergi, ekim sonuna kadar Galata Kulesi’nin 3’üncü katında yer alan galeride ziyaret edilebilecek. 

GEÇİCİ SERGİLERE ÖZEL ÖNEM

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2020 yılında restore edilen Galata Kulesi, sonradan eklenen betonarme eklentiler ve kafeterya kaldırılarak, müze işleviyle yeniden ziyarete açıldı. Roma, Doğu Roma ve Osmanlı gibi üç evrensel uygarlığa başkentlik yapan Galata Kulesi’nde günümüzden 8 bin 500 yıl geriye uzanan bir tarihe sahip olan ve İstanbul’un bu dönemlerini simgeleyen eser örneklerine de yer verildi. Haliç girişini kapatan zincirin bir parçasının da görülebildiği kule, 2013 yılında Akdeniz ve Karadeniz’deki Ceneviz kuleleri ile birlikte UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı. Giriş kapısının üzerinde, 1832 yılında Sultan 2’nci Mahmud tarafından yaptırılan tadilatı konu alan Şair Pertev’e ait on altı mısralık kitabenin bulunduğu Galata Kulesi, Türk sanatının her alanına konu olmuş, sinema, fotoğraf, resim ve birçok öykü ve şiirde yer aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı kulenin müze düzenlemesinde geçici sergilere özel bir önem verdi. Galata Kulesi bugüne kadar 9 sergiye ev sahipliği yaptı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL