TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 342.145
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 26.145
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 193
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 19.199
Ankara Haberleri

Bazı hastalıklar saçı da döküyor

Saç dökülmesinin bazı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabildiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Başak Yalçın, bu sorunların başında gelen demir eksikliği anemisinin özellikle kadınlarda saç dökülme problemlerinin en önemli nedenlerinden..

Bazı hastalıklar saçı da döküyor

Saç dökülmesinin bazı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabildiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Başak Yalçın, bu sorunların başında gelen demir eksikliği anemisinin özellikle kadınlarda saç dökülme problemlerinin en önemli nedenlerinden biri olduğunu kaydetti.

Yalçın, “Hem kadınlarda hem de erkeklerde stres, ateşli bir hastalık geçirmek, tiroid hastalıkları, hızlı kilo kaybettiren diyetler, protein alımında eksiklikler, sıkı vejeteryan diyetler, D vitamini eksikliği gibi nedenler, çeşitli saç ve saçlı deri hastalıkları saç dökülmesine yol açabilmektedir” dedi. Saç dökülmesiyli ilgili değerlendirme yapıldıktan sonra tedavi verilmesi gerektiğini hatırlatan Yalçın, şunları söyledi: “Saç dökülmesinin tedavisinde öncelikle bir saç ya da saçlı deri hastalığı olup olmadığı değerlendirilir ve ona göre tedavi verilir. Yapılan kan tetkikleri ile kansızlık, tiroid hastalıkları, vitamin eksiklikleri ve hormon bozukluğu araştırılır. Bir problem varsa tedavi ile düzeltilir. Bunların dışında mezoterapi, prp, lazer tedavisi gibi yöntemlerle ve çeşitli vitamin, mineral destekleriyle saç dökülmesi düzeltilmeye, saç kalitesi arttırılmaya çalışılır. Bazı kişilerde ise saç kaybının düzeltilebilmesinin tek yöntemi saç ekimidir. Saç dökülmesi ya da kellik durumu olan herkes saç ekimine uygun adaylar değildir. Bunun uzman kişi tarafından değerlendirilmesi gerekir.”

Bu Habere Tepkini Koy!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL