Sağlık

BioNTech aşısı artık sağlık ocağında

BioNTech aşısı artık sağlık ocağında

Türkiye’de koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 14 Ocak’tan itibaren Sinovac, 2 Nisan’dan itibaren de BioNTech aşısı uygulanmaya başlamıştı. Buzdolabında 5 gün saklanabildiği için Alman BioNTech aşısı bugüne kadar yalnızca hastanelerde uygulanabiliyordu. Ancak Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, aşının 2 ila 8 santigrat derecede, 31 güne kadar saklanabileceğini duyurunca, aile hekimliklerinde de vurulabilmesi için çalışma başlatıldı. İşte bu çalışma tamamlandı ve BioNTech de Sinovac gibi, A ve B sınıfı Aile Sağlık Merkezleri’nde hemşire ve ebeler tarafından yapılmaya başlandı.

BAKAN AÇIKLADI

Daha önce 100 milyon doz Sinovac, 120 milyon doz BioNTech ve 50 milyon doz Sputnik V aşıları için anlaşma yapıldığını duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Aşıya erişimde yeni kolaylıklar var. BioNTech aşısı için artık kamu ve özel hastanelerle birlikte aile hekimlerimiz de devrede. Bugünden itibaren e-nabız ve MHRS üzerinden randevu alabilirsiniz. Bu güce güvenin” ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz pazartesi günü de hemşire ve ebeler aşı hakkında eğitimler aldı.

6’LI RANDEVU…

BioNTech aşısı artık sağlık ocağında

İstanbul Aile Hekimliği Derneği Yönetim Kurulu üyesi Dr. Hakan Karabulut randevu sistemlerinin açıldığını, hakkı bulunanların aşılanmaya başladığını belirterek şunları söyledi: “A ve B sınıfı Aile Sağlığı Merkezleri’nde aşılama başladı. Aşı hakkı olan vatandaş kendi aile sağlığı merkezi olamasa bile belirlenen merkezde olabilir. Bir tek BioNTech aşısı tüpü 6 kişiyi aşılıyor bu yüzden 6 ve 6’nın katları şeklinde bir aşılama düzenlemesi yapıldı. Yani o gün 4 kişi aşı olacaksa ertesi güne bırakacağız ki sayı 6’yı tamamlasın, o tüp boşa gitmesin.”

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL