Köşe Yazıları

ÇANAKKALE NEDEN GEÇİLMEDİ … ONBEŞLİLER KİMLERDİ

ÇANAKKALE NEDEN GEÇİLMEDİ … ONBEŞLİLER KİMLERDİ
        Ülke dört bir yandan kuşatılmış. Ağır zırhlı birlikler le Çanakkale ye saldırmıştı… tek amaç çanakkaleye sahip olmaktı . Askerin cephanesi de karınlarını doyuracak yemekleride kalmamıştı.. Gün geçtikçe askerimiz zayiat üstüne zayiat veriyordu ama çanakkaleyi geliboluyu canları pahasına koruyorlardı..
 Askerlerimiz zaiyat verdikçe cepheye gidecek asker yaşta kimse kalmamış.ortaokula giden çocuklarımızdan gönüllü olanlar cepheye çağrılmıştı..

Yasa gereği her evde bir erkek, ailesinin güvenliğini ve geçimini sağlamak için askere alınmayabiliyordu. Tokat ilinin Reşadiye ilçesinden de Halil, gönüllü olarak Çanakkale’ye gitti. Geride bıraktığı annesi Rum çeteciler tarafından öldürülür, sözlüsü Hediye’ de kaçırılır. Hediye’nin bu andan itibaren hayatı kararır.
İşte Tokattan da böyle 15 yaşında çocuklar askere gitmeye başlayınca köydeki sevgilileri bu ağıtı söylemeye başladılar..
Hey onbeşli onbeşli
Tokat yolları taşlı
Onbeşliler gidiyor
Kızların gözü yaşlı…
Onbeş yaşındaki bu çocuklarını cepheye gönderen anne ve babalar bir daha geri gelmeyecek olduğunu bildikleri çocuklarının başına kına yakarlardı…kurbanlık koçlara yakılan kınalar gibi..
Seni bu vatana kurban verdim eğer cepheden kaçarsan komutanlarının sözünden çıkarsan sütümü sana helal etmem derdi analar..
Sen cepheye git ki biz bu ayyıldızlı bayrak altında rahat uyuyalım diye alınlarından öpüp cepheye gönderirdi babalar. Tabi önceden gidip cephede şehit düşmediyse babası..
işte o zamanlar ağıt olarak söylenen türkü bu gün oyun havası olarak düğünlerde çalınmakta…
biz böyle kazandık bu ülkeyi..canımızı verdik kanımızı verdik onbeş yaşındaki kınalı kuzularımızı bu toprağa kurban eyledik.yinde sokmadık düşmanı çanakkaleye .. sokmadık düşmanı ülkemize işte o gün İngilizler ÇANAKKALE GEÇİLMEZ dediler ve geçemediler .. çok güvendikleri gemileri bir bir egenin soğuk sularına gömüldü. İşte o onebeşli çocuklar uçaklarını düşürdü düşmanın . mermileri bitti kendilerini bedenlerini siper etti onbeşliler..
bu bayrak kırmızısını şehitlerin kanından aldı. Bu yüzdendirki bu bayrağı tek nefer tek nefes kalana kadar koruyacağız..
sadece onbeşli gençlermi.. sırtındaki daha bir yaşına bile değmemiş çocuğunun yorganını o kış ayazında çocuğunun üzerinden alarak aman mermiler ıslanmasın diye mermi üzerine örten çerkesli elif bacılar Erzurumlu nene hatunlar- kara Fatmalar yurdun dört bir yanından cepheye koşan mermi taşıyan şerife bacılar halide edip Adıvarlar..kimse kadın olduğunu bilmesin diyerek saçlarını kazıtıp erkek gibi savaşan halime çavuşlarla kurtarıldı düşman işgalinden bu ülke…..
tüm şehitlerimizi şükran ve minnetle anıyorum
RUHUNUZ ŞAD OLSUN .
18 MART ÇANAKKELE ŞEHİTLERİ GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN ….

Yasemin GÖKDEMİR
isntagram : Yasmince___

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL