Köşe Yazıları

“ÇİFTÇİNİN KARAGÜNDE DOSTU”

“ÇİFTÇİNİN KARAGÜNDE DOSTU”

Çiftçi bitti tarımsal üretim bitmek üzere. Bir kg çimen gübresi 14.25 TL bir ton gübre 14.250,00 TL,  bir kg buğday 3.22 TL varın hesabını siz yapın. Çiftçi bu hesabın içinden nasıl çıkacak. Bu fiyatlara birde mazot parası eklenirse  14.68 TL, bir traktörün deposu 1100.00 TL doluyor ve sekiz saat çalışınca bu depo bitiyor. Bakanlığın verdiği destekler çok cılız ve yetersiz. Çiftçi kara kara düşünüyor, şubat ve mart aylarında bu gübrenin tarlaya atılması lazım ama çiftçi gübre alamıyor. Hesap ortada bu hesap matematik kurallarına da aykırı, fizik kurallarına da aykırı.

Tarımda üretim olmazsa ne olur?. Ekmeğin tanesi 10 TL olur, simit 15 TL olur, makarna 25 TL olur ve diğer unlu mamullerin fiyatı doğru orantılı 15 kat daha fazla olur. Tarım üretimi olmazsa  hayvancılık ve besicilik aynı oradan da azalır ve daha pahalı olur, bir kilo eti 100 TL ‘ye alan 500 TL’ye almak zorunda kalır. Buğday yurt dışından ithal edilir paramız yurtdışına gider, cari açık doğar. Bu hesapları zaten ilgili kurum ve kuruluşlar yapıyorlar. Tarımın teşvik edilmesi için somut adımlar atılmalı. Tarım kredi Kooparatiflerinin depoları gübre doluyken çiftçi tarlasına gübre atamıyor. Bana göre bir ülkenin tarımı savunma sanayisinden,  daha önemli olmalı. Çiftçi borçlarını ödemek için traktörlerini ve tarım arazilerini satmaya başladı. Gelin bu satışı hem iktidar partileri olarak hem de muhalefet partileri olarak durdurun.  Bu sene çiftçiye gübreyi ücretsiz olarak verin, yabancı ot ilaçlarını ücretsiz olarak verin, çiftçinin mozatundan vergileri kaldırın, hem çiftçinin yüzü gülsün hem de vatandaş ucuz ekmek, ucuz et yesin.  Toprak mahsulleri ofislerinde şu yazı yazar ”çiftçi kara gün dostudur” çiftçimiz bu günlerde kara günleri yaşıyor gelin yetkililer sizde çiftçinin kara gün dostu olun.

Tarım bir ülkenin olmazsa olmazıdır,  Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi  “Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür.”…. Köylüye sahip çıkın yalnız bırakmayın. Çiftçinin, hayvancının, üreticinin sesine ses verin. Çiftçi zor günler geçiriyor.. Allah’a emanet olun, hoşça kalın…

                                               Aydın Benli

                            Siyaset Bilimci Araştırmacı Yazar

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL