Ekonomi

Çin’den dünyayı korkutan fiyat itirafı: Tarihin en kötü dönemini yaşıyoruz

Çin’den dünyayı korkutan fiyat itirafı: Tarihin en kötü dönemini yaşıyoruz

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kararıyla başlayan Ukrayna işgalinde 10. gün geride kaldı. Küresel buğday ihracatının yaklaşık yüzde 29’unu oluşturan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş buğday arzını da vurdu. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının buğday ticaretini durma noktasına getirmesiyle buğday fiyatları haftalık bazda yüzde 40,6 artarak 12,09 dolara çıktı ve son 14 yılın zirvesine ulaştı. Dünyanın en çok buğday tüketen ülkesi Çin’in Tarım ve Köy İşleri Bakanı Tang Renjian, ülkesindeki kışlık buğday stokunun kritik seviyelerde seyrettiğini belirtti. Buğday fiyatlarındaki artış Ortadoğu ülkelerinde de paniğe neden oldu.

Yüzde 30 yükseldi
Buğday fiyatlarındaki bu sert yükselişin zaten yüksek seyreden küresel gıda fiyatlarını daha da olumsuz etkilemesi öngörülüyor. Ekmek, makarna, hayvan yemi gibi birçok alanda hayatımızda önemli yer tutan buğday geçen ay yüzde 30’a yakın yükseliş kaydetti.

Analistler enerji maliyetlerinin artmasının da buğday fiyatlarının artışında etkili olan önemli etkenlerden bir tanesi olduğunu söylerken Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş ve ABD ile Avrupa’nın Rusya’ya yönelik yaptırımları devreye almasının tahıl piyasasında da belirsizliklere neden olduğunu, bunun da ilerleyen süreçte fiyatları daha da artırabileceğini vurguladı.

“Tarihin en kötü dönemi”
Buğday fiyatlarındaki yükseliş dünyanın en çok buğday tüketen ülkesi Çin’de alarm zillerinin çalmasına neden oldu. Dünya buğday stoklarının yüzde ellisine sahip olan Çin’in Tarım ve Köy İşleri Bakanı Tang Renjian, ülkesindeki kışlık buğday stokunun kritik seviyelerde seyrettiğini, yaşanan kriz nedeniyle ‘tarihin en kötü dönemini yaşadıklarını’ belirtti. Tang, birinci ve ikinci derece mahsul miktarının yüzde 20’den fazla azaldığını tespit ettiklerini söyledi.

Mısır diken üstünde
Afrika ve Orta Doğu’dan birçok ülke Rusya ve Ukrayna’dan gıda ithal ediyor. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaştan dolayı oluşacak gıda arzı sıkıntısından özellikle yaklaşık 105 milyon nüfusu olan Mısır’ın etkileneceği düşünülüyor. Mısır, buğdayının yüzde 85’ini ve ayçiçek yağının yüzde 73’ünü Rusya ve Ukrayna’dan tedarik ediyor.

Mısırlılar yıllık kişi başına 150-180 kilo ekmek tüketiyor. Ülke ekmek fiyatlarındaki artışlar nedeniyle oluşan halk gösterilerinde birden fazla kez rejim değişikliğine şahit oldu. 2011’de Mısır’ın yıllık gıda enflasyonu yüzde 18,9’a ulaştı ve bölgede devam eden Arap Baharı isyanları ülkeye de baş göstermişti. Uzmanlar gıda krizi nedeniyle oluşacak fiyat artışlarının Arap Baharı benzeri bir hareketin fitilini ateşlemesinden endişe duyuyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL