Siyaset

Cumhurbaşkanı Erdoğan güvenlik zirvesini topluyor Acil karar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan güvenlik zirvesini topluyor Acil karar!

RUSYA’nın Ukrayna’ya yaptığı askeri harekat sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik Zirvesi toplantı kararı aldı.

Toplantının saat 11.00’de Beştepe’de düzenlenmesi bekleniyor. NATO çerçevesinde atılacak adımlar ele alınacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile bir görüşme gerçekleştirmiş, Ukrayna’dan da yardım çağrısı gelmişti. Türkiye’nin atacağı adımlar kritik öneme sahip.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna krizi ile ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:
“Olayı devlet veya kurumsal bazda ele alacak olursak, burada da şu anda ortada sadece NATO kalıyor. NATO bu video konferans zirvesiyle beraber artık tavrını belirlemelidir, ne yapacaksa yapmalıdır. Malum, şu ana kadar Ukrayna’ya ciddi manada bir asker gönderme gibi durumla karşı karşıya henüz kalmadık. Herkes sadece laf yapıyor, iş yapan yok. Böyle bir durum söz konusu. Dolayısıyla Rusya artık sınırda ciddi denilebilecek sayıda asker yığınağı yapmış vaziyette. Tabii bu tablo karşısında neticenin ne olabileceğini kestirmek için herhalde kâhin olmaya gerek yok. Bu bakımdan yapacağımız bu video konferansta NATO müttefiki üye ülkelerin liderleri bakalım neler söyleyecek. Biz de tabii söyleyeceğimizi onların da söyleyeceklerine göre belirleyecek, tavrımızı ortaya koyacağız.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda bir görüşme gerçekleştirmişti. Erdoğan, Putin’e diplomasi çağrısı yaptı, ‘Savaş kimseye yarar getirmez’ dedi.

Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile yaptığı görüşmede ise, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunduklarını ifade etti. Zelenskiy, Erdoğan’a bu tutumundan dolayı teşekkür etmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL