TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 355.226
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 27.197
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 221
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 20.458
Ankara Haberleri

Doğu Türkistan tatları Ankara’da

Üç kardeşin kurduğu ve ismini de buradan alan Kardeşler Uygur Mutfağı, Doğu Türkistan’ın yöresel yemeklerini Ankaralıların beğenisine sunuyor. Restoran, hamur ve etin leziz karışımlarından oluşan menüsüyle geniş bir müdavim listesine..

Doğu Türkistan tatları Ankara’da

Üç kardeşin kurduğu ve ismini de buradan alan Kardeşler Uygur Mutfağı, Doğu Türkistan’ın yöresel yemeklerini Ankaralıların beğenisine sunuyor. Restoran, hamur ve etin leziz karışımlarından oluşan menüsüyle geniş bir müdavim listesine sahip.

Türkiye’ye daha önce turistik ziyaretlerde bulunan Muhtalif Bakri, ülkesindeki baskı ve siyasi karışıklıklar sonrası 2016’da İstanbul’da kalmaya karar verdi. Uygur Mutfağı’nı ilk olarak İstanbul’da açan Bakri, özellikle Türklere de hizmet etmek istiyordu ama istediği müşteri kitlesini orada yakalayamadı ve Türkiye’nin farklı şehirlerinde arayışlara başladı. Burdur, Kastamonu derken yolu Ankara’ya düştü. Muhtalif Bakri’nin restoranı beraber işlettikleri kardeşi Ayşegül Bakri, neden Ankara’yı tercih ettiklerini ise şu sözlerle anlattı: “Ankara, ilk olarak iklimiyle ağabeyimin çok hoşuna gitti. Bizim Doğu Türkistan da Ankara gibi kuru bir iklime sahip ve nem yok. Ayrıca burada daha önce açılmış ve uzun süredir hizmet vermeye devam eden başka bir Uygur restoranı da var. Bu yüzden ağabeyim Ankara’ya yerleşip burada bir aile restoranı açmaya karar verdi.”

ÖĞRENCİLER VE DİPLOMATLAR

Kendisinin Hollanda’da suşi restoranı işlettiğini belirten Ayşegül Bakri, ağabeyi Muhtalif Bakri’nin 2018’de Ankara’daki restoranı açtıktan sonra suşi restoranını kapatarak yardım için Başkent’e geldiğini ifade etti. Ablası Aygül Kabakçı’nın da restoranda çalıştığını aktaran Ayşegül Bakri, Ankara’dan çok memnun olduklarını belirtti. Ayşegül Bakri, Türk müşterilerinin yanı sıra Ankara’da yaşayan diplomatların ve öğrencilerin de yoğun olarak kendilerini tercih ettiğini aktardı. Özellikle Ankara’da görevli NATO askerlerinin düzenli paket sipariş verdiğini dile getiren Bakri, pandemi döneminde kapanmadıklarını paket servis nedeniyle yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

TAZE SARIMSAK VE ZENCEFİL

Restoranın menüsü; erişte ve mantı çeşitleriyle, et ve tavuk yemeklerinden oluşuyor. Her yemekte mutlaka taze sarımsak ve zencefil kullanılıyor. Hamur ve etin usta ellerde bir araya geldiği yemekler arasından bazıları ise müşterilerin vazgeçilmezlerinden. Makarna kavurması, menünün favorisi. El yapımı makarna olan ‘leğmen’, et ve tavuk soslu çeşitleriyle sunuluyor. Mantılar, Kayseri mantısına nazaran oldukça büyük. Su mantısı, mantı kızartması gibi çeşitleri mevcut. Mantı çorbası olan ‘cüçüre’, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklarda şifa niyetine içiliyor.

Bu Habere Tepkini Koy!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL