Köşe Yazıları Ekonomi

EKİM AYI DERT AYI

EKİM AYI DERT AYI

Kurak ve kıtlık ile geçen bir hasat döneminin arkasından, Buğday ekim zamanı başladı. Mahsullerinden zarar eden çiftçi ”taban” gübresiz tohum ekiyor. Veresiye mazot alarak tarlalarını hazırlayan çiftçi sırf tarlayı ekemedi demesinler diye Buğday ekimine başladı. Allah yardımcımız olsun. Devlet kuraklık desteği de yetersiz ve yetişmeyecek gibi.

Kuru tarımın yapıldığı bölgelerde su noksan ve eksik bir faktör olup, genellikle yıllık yağışlar topraktan her yıl ürün kaldırmaya yeterli değildir. Bu nedenle iki yılda bir ürün alınır ve iki ekim yılı arasına bir “nadas yılı” uygulamak zorunlu olur. Buğday bitkisi, tek yıllık bir bitkidir. Buğday, her türlü iklim ve toprak koşullarında yetişebildiği gibi çok sayıda çeşide sahip olmasından dolayı, dünyanın hemen hemen her tarafında yetişebilen bir bitkidir. Buğday gerek dünyada; gerekse İlçemiz ve ülkemizde en fazla üretilen tarım ürünü olması nedeniyle önemli bir tarım ürünüdür. Buğday genel olarak derin, killi, tınlı-killi olan ve yeterli organik maddesi olan fosfor ve kireci bulunan, kumlu tınlı topraklarda yetişmeyi seven bir bitkidir. Toprakta bulunan organik madde arttıkça, buğdayın verimi de aynı oranda artmaktadır.

Yüksek bir verim ve kaliteli ürün elde etmenin ön koşulu, tarlada uygun zamanda düzenli bir çimlenme ve çıkışın sağlanmasıdır. Yurdumuzda ve İlçemizde  buğday genellikle güzden ve kışlık olarak ekilmektedir. Kışlık ekimde, yazlık ekime oranla daha yüksek verim elde edilmektedir. Ayrıca ekim zamanı çeşidin soğuğa toleransı ve vernalizasyon isteğine bağlı olarak değişmektedir. Bölgeye tavsiye edilen kışlık ekmeklik buğday çeşitleri; Kate A-1, Bezostaya, Pehlivan, Gün 91 ve Mızrak 98 olup, bunlar için ekim zamanı 1 ekim-30 ekim tarihleri arasındadır. Yazlık çeşitler ise Basribey, Gönen 98, Panda, Golia ve Cumhuriyet 75 olup, bunlar için ekim zamanı kasım başından aralık sonuna kadar uzayabilir. Toprak sıcaklığının 8-10 °C olduğu zamanda ekim yapılmalıdır. Buğdayda dekara atılacak tohum miktarı; ekim zamanına, bin tane ağırlığına, çimlenme ve biyolojik gücüne bağlı olarak 18-24 kg arasında değişmektedir. Tohumluk yüksek verim için sertifikalı tohumluk kullanılmalıdır. Sertifikalı tohumluk kullanımı tane veriminde % 40 oranında bir artış sağlayabilmektedir. Tohumluk alırken tohumluklar özel ambalajlarında olmalı, ambalaj üzerinde etiket bulunmalı ve etiket üzerindeki bilgilere dikkat edilmelidir. Uzman görüşü böyle ama sertifikalı tohumu bırakın yerli tohum bile maaddi sıkıntılar nedeni ile veresiye ve borç ile alınıyor.

Her şeye rağmen tohum ekimleri başladı, tarlanız bereketli olsun, Rabbim bol mahsul versin, emeklerinizin karşılığını fazlasıyla almanızı temenni ediyorum. Allah’a ısmarladık, hoşça kalın..

                                                   Aydın Benli

                              Siyaset Bilimci, Araştırmacı Yazar

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL