Ekonomi

Enflasyon 20 yılın rekorunu kırdı Nureddin Nebati enflasyon açıklamasıyla TT oldu

Enflasyon 20 yılın rekorunu kırdı Nureddin Nebati enflasyon açıklamasıyla TT oldu

TÜRKİYE’de fahiş zamlarla birlikte enflasyon yüzde 61’e çıktı. Son 20 yılın rekorunu kıran enflasyon verileri sonrası gözler Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye döndü. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda (BTSO) düzenlenen “İş Dünyası ile İstişare ve Değerlendirme Toplantısı”nda konuşan Nureddin Nebati yaptığı enflasyon açıklaması ile sosyal medyada TT listesinin başına yerleşti. Nebati enflasyon için şunları söyledi:

-“Ülkemizde de özellikle ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının geçici etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artış ile tedarik sürecindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar ve talep gelişmeleri enflasyonun yükselmesinde etkili olmaktadır.

Kur Korumalı Mevduat sistemine ilk girenlerde vadelerin 23 Mart itibarıyla dolmasıyla hesap sahiplerinin getirileri almaya başladığını hatırlatan Nebati, bu tarihte 596 milyar lira olan Kur Korumalı Mevduat bakiyesinin 1 Nisan itibarıyla 695 milyar liraya ulaştığını kaydetti.

“Enflasyonun en önemli belirleyicisi Kur-faiz sarmalından çıktık”
Nebati, döviz kurlarında stabilizasyonun en iyi şekilde yürüdüğünü vurgulayarak, “KKM’nin de etkisi ile birlikte kur-faiz sarmalından çıktık. Böylece, enflasyonun en önemli belirleyicilerinden biri olan döviz kurunda serbest piyasa koşulları içerisinde istikrar sağlandı.

Nebati, fiyatlardaki davranış bozukluğunun giderilmesi ve makro ekonomik göstergelerdeki iyileşmelerle yatay bir geçişten sonra enflasyon sarmalından çıkılacağı bir döneme girileceğini kaydetti.

“2021 yılında toplam istihdamımızı 2,1 milyon kişi artırmayı başardık. Ocak itibarıyla da mevsimsel düzeltilmiş istihdam 29,9 milyon ile salgın öncesi dönemin oldukça üzerinde seyretmektedir. Salgın döneminde dünyada ortaya çıkan olumsuz ticaret koşullarına rağmen 2021’de ihracatta 225 milyar doları aşan tarihi bir rekora imza attık. Mart ayında da ihracatımız geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 20 artarak 22,7 milyar dolar olarak tüm zamanların mart ayı rekoru kırılmıştır. “

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL