Siyaset

Erdoğan’ın Afrika çıkarmasını Fransızlar inceledi! 25 milyar dolar detayı

Erdoğan’ın Afrika çıkarmasını Fransızlar inceledi! 25 milyar dolar detayı

Fransız siyaset dergisi Le Point, Başkan Erdoğan’ın Afrika ziyaretlerine ilişkin bir yazı yayımladı. Makalede, Başkan Erdoğan’ın Afrika’yı yaklaşık kırk kez ziyaret ettiğine dikkat çekilirken Türkiye’nin Afrika kıtası ile ticaret hacminin 2 milyardan 25 milyar dolara kadar yükseldiği kaydedildi.

Türkiye-Afrika yakınlaşmasının yakınları dünya basınında devam ediyor. Fransız haftalık siyasi ve haber dergisi Le Point, “Türkiye’nin gündeminde her zamankinden daha fazla Afrika var!” başlıklı bir makale yayımladı.

Makalede şu ifadelere yer verildi:

Ankara, özellikle savunma alanında, ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmek için Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde son yirmi yılda Afrika’ya büyük yatırımlar yaptı.

Türkiye Cumhurbaşkanı, hükümet üyeleri ve Türkiye’den iş adamlarından oluşan geniş bir heyet eşliğinde Kongo Devlet Başkanı Felix Tshisekedi ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Tshisekedi, iki ülke arasında imzalanan ve ilişkilerimizi güçlendirme arzusunu simgeleyen anlaşmalar nedeniyle “Bugün Türkiye ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerde tarihi bir gün” dedi.


Bu anlaşmaların özellikle “güvenlik, altyapı, sağlık, ulaşım” ile ilgili olduğunu ve “kazan-kazan işbirliğini” memnuniyetle karşıladığını belirtti. Felix Tshisekedi, güvenlik alanında, “Ülkemizin doğusundaki milisler ve terör gruplarıyla mücadele için Türkiye’den destek talep ettik” dedi.

Türkiye-Afrika ticaret hacmi 25 milyar dolara yükseldi
Türkiye ile Afrika arasındaki ticaret hacmi 20 yılda 5,4 milyar dolardan 25,3 milyar dolara yükseldi. Cumhurbaşkanı Tshisekedi, “Hedefimiz ticaret hacmini önce 50, sonra 75 milyar dolara yükseltmek” dedi.

2003 yılından bu yana kıta ile ticaret hacmi 2’den 25 milyar dolara yükseldi. Recep Tayyip Erdoğan, 2005 yılından bu yana, Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak Türk iş insanlarıyla birlikte Afrika’yı yaklaşık kırk kez ziyaret etti.

O zamandan beri Türkiye kıtada yaklaşık 40 büyükelçilik açtı ve ulusal havayolu şirketi Türk Hava Yolları’nın ağını genişletti.

Fetö ile mücadele de gündemde
Türk makamları tarafından Temmuz 2016’daki darbeyi yapmakla suçlanan imamın adını taşıyan, “Gülen okulları”na karşı mücadele de gündemde. Henüz cumhurbaşkanı seçilmemişken Felix Tshisekedi, FETÖ elebaşısı Fethullah Gülen’e karşı Erdoğan’ın yanında yer aldı.

O zamandan beri Kinşasa’da Gülen etkisinde olan ve yaklaşık 4 milyon dolara mal olan Şafak Okulu, 2018 yılında Türkiye Maarif Vakfı’nın denetimine girdi.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL