Genel

HDP davasında yasal süreç başladı

HDP davasında yasal süreç başladı

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle iddianame tanzim edilerek yeniden açılan davada, raportör görevlendirdi.

AYM’nin, eksikliklerin tamamlanması istemiyle 31 Mart’ta iade ettiği HDP’nin kapatılması istemli iddianame, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yeniden hazırlanarak önceki gün AYM’ye gönderildi. Başkan Arslan, eksiklikleri nedeniyle iade edilen ilk HDP iddianamesini inceleyen raportörü dün yeniden görevlendirdi. Böylece, HDP’nin kapatma davasında ilk inceleme süreci başladı.

RAPORDAN SONRA

AYM raportörü, HDP’nin kapatma davasında ilk incelemeye ilişkin raporunu tamamlayıp heyete sunacak. Bunun ardından 15 kişilik AYM Genel Kurulu, HDP’nin kapatma davasına ilişkin ilk incelemesini yapmak için toplanacak, bu süre 15 günü geçemeyecek. AYM Genel Kurulu, ikinci iddianamenin kabulüne karar verirse, HDP’ye kapatma davası resmen başlayacak. Bir eksiklik görülmesi halinde yine iade kararı mümkün olacak.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Kabul kararı verildikten sonra iddianame, ön savunma için HDP’ye gönderilecek. Davalı parti HDP, AYM’nin tanıdığı süre içinde ön savunmasını verecek. Ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin, esas hakkındaki görüşünü sunacak. Bu görüş de HDP’ye gönderilecek. Başsavcı Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak. Tüm bu sürecin ardından raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Başkan Arslan toplantı için bir gün belirleyecek, HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan AYM heyeti karara bağlayacak. 10’unun oyuyla karar verilecek.

‘KAPATMA DAVASI HDP’Yİ GÜÇLENDİRECEKTİR’

HDP davasında yasal süreç başladı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “HDP’ye kapatma. Tam da 7 Haziran’ın yıldönümünde. Bu dava, HDP fikriyatıyla, HDP’nin yürüttüğü demokratik siyasetle baş edememe davasıdır” dedi. Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan Buldan kapatma davasını özetle şöyle değerlendirdi: “Bu dava, Susurluk tuğlalarının tek tek çekilecek olmasından duyulan korkunun davasıdır. Kobani kumpas davasında olduğu gibi kirli, siyasi bir operasyonla karşı karşıyayız. Kapatma davası açarak HDP’yi ve Türkiye halklarını susturabileceğinizi sanıyorsanız, çok büyük yanılıyorsunuz. Açtıkları kapatma davası inanın ki HDP’yi daha fazla büyütecek ve güçlendirecektir.” (ANKARA)

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL