Sağlık

İftarda sakın bu hatayı yapmayın! 15 saat açlığın ardından…

İftarda sakın bu hatayı yapmayın! 15 saat açlığın ardından…

İftarda kızartma ve hamur işi gibi ağır yiyeceklerin çok tüketilmemesi gerektiğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Uçan, “Ramazan’da 14-15 saat açlıktan sonra bir anda çok ağır yemeklerle öğüne başlamamak gerekiyor. Ilık bir bardak su, 1 tane zeytin, sonrasında çok sıcak olmayan 1 kase çorba, yanında 1 kase salata ile yemeğe başlanılabilir.

İftarda sıcak çorbalardan uzak durulmalı. Çünkü uzun süren açlık sonrası bir anda mideye çok sıcak bir besin girdiğinde ciddi anlamda yanmalar yaşanabilir.

Çorba ve salatanın ardından yemeğe 10-15 dakika kadar mola verilmeli. Sanki bir ara öğün yapılmış, mideyi tokluğa biraz alıştırmış gibi düşünülmeli ve molanın ardından ana yemeğe geçilmeli. Ana yemekte kızartma ve hamur işlerinden özellikle uzak durmak gerekir. Çünkü uzun süreli açlığın ardından bir anda yağlı ve hamur işi gıdaların tüketilmesi, hazımsızlık problemleri, şişkinlik, gaz şikayetleri ve ani tansiyon ile şeker yükselmelerine neden olabilir. Ana yemekte tercihiniz etli veya etsiz bir sebze yemeği olabilir. Birkaç dilim tahıllı ekmek yiyebilir, ayran ya da sade maden suyu içebilirsiniz.

Kilo kontrolü sağlamış ve kronik hastalığı olmayan kişiler yemekten 1 saat sonra ufak bir porsiyon sütlü tatlı yiyebilir. Ancak hamur işi ve şerbetli tatlılardan uzak durmak gerekiyor. Meyve tüketiminde ise yine iftardan hemen sonrayı değil de 1 saat sonrayı tercih edebilirsiniz. Eğer tatlı tüketmediyseniz bir porsiyon meyve ve yanında 2-3 ceviz yiyebilirsiniz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL