Dünya

İngiltere’de Prens Andrew kraliyet unvanlarını kaybetti

İngiltere’de Prens Andrew kraliyet unvanlarını kaybetti

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in oğlu York Dükü Prens Andrew’in yıllar önce cinsel istismar uyguladığına ilişkin dava ABD’de devam ediyor.

Hakkında çıkan cinsel taciz istismar iddiaları nedeniyle, Andrew’in tüm askeri unvanları ve kraliyet himayeleri elinden alındı.

“Özel bir vatandaş olarak sürecek”
Buckingham Sarayı tarafından yapılan açıklamada, “Kraliçe’nin onayı ve anlaşmasıyla, York Dükü’nün askeri unvanları ve Kraliyet himayeleri Kraliçe’ye iade edildi. York Dükü herhangi bir kamu görevi üstlenmemeye devam edecek ve davası özel bir vatandaş olarak sürecek” denildi.

Kraliyet ailesi arasında tartışılıyor
İngiltere basınında yer alan ve bir kraliyet kaynağına dayandırılan haberlerde, Prens Andrew’in “Majesteleri” unvanının da düşürüldüğü ve tüm rollerinin Kraliyet ailesinin diğer üyelerine dağıtılacağı ifade edilerek, Prens Andrew’in pozisyonunun Kraliyet ailesi arasında geniş çapta tartışıldığı aktarıldı.

Cinsel saldırı ve taciz iddiası ortaya çıkmıştı
Daha önce Virginia Roberts olarak bilinen Virginia Giuffre adlı kişi Prens Andrew’in gençken kendisine “cinsel saldırı ve tacizde bulunduğunu” iddia etmişti. Giuffre, kendisi 17 yaşındayken Prens Andrew’in kendisine saldırıda bulunduğunu belirtmiş, Andrew iddiaları yalanlamıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL