Köşe Yazıları

‘’İYİLİK BULAŞTIRALIM’’

‘’İYİLİK BULAŞTIRALIM’’

Dünyadan biz Ademoğulları olarak geçiyoruz, burası ebedi kalacağımız ikametimiz değil. Hiç mezarlıklara bakmaz mısınız, oradakilerin işleri hep yarım kaldı, kimi daha çok para kazanacaktı, kimi ev alacaktı, kimi kızını evlendirecekti ne oldu? İşleri hep yarım kaldı! Biz den önce gidecek olan tek şey yaptığımız iyiliklerdir. İyilik eden iyilik bulur Ata sözü ne anlama gelir? Atasözleri, halkın ortak tecrübeleri sonucu edindiği bilgeliklerle oluşturulmuştur. Dolayısıyla her toplumun kendine has atasözleri mevcuttur. Ülkemizde de hem ulusal hem de bölgesel pek çok atasözü günümüze kadar ulaşmıştır. Bu özlü sözlerle ilgili araştırma yapanlar, “iyilik eden iyilik bulur atasözünün anlamı nedir?” Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü’ne göre “iyilik eden iyilik bulur” atasözünün anlamı; “Etrafına iyilik eden kimse gün gelir zor durumda kalırsa ona da iyilik yapılır” şeklindedir. Zira kişi çevresinin aynasıdır. Çevresine nasıl davranırsa aynı şekilde karşılık alır. Kötülük düşünen kişinin karşılık olarak kötülük bulacağı gibi iyilik peşinde olan kişi de iyiliklerle karşılaşır.

İnsanlar bu dünyada ne için varlar ?

Sanki, hep kötülük yapmak can acıtmak amaçları gibi.Oysa faydalı,güzel,doğru davranış sergileseler kendileri de daha mutlu olacaklar farkında değiller. Hasretlik duygusunu yenebilen kişi insanı insan kılan davranışlar taşır.

Mesleğimden dolayı ve çok seyahat ettiğimden fazlaca insanlarla diyalog halinde oluyor karşılaşıyor, tanışıyorum. İyiyi kötüyü tartmak kolay oluyor.

O zaman iyi insan değil de iyilik nediri irdelemek istedim.

*İyilik, bir zor durumdakine sığınak

*İyilik,karşılık beklemeden yardım etmek

*İyilik,yalnıza arkadaş olmak

*İyilik, garibi bağrına basmak

*İyilik,gücünü-merhametini-tecrübesini-malını-sevgisini karşılıksız paylaşmaktır.

*İyilik, tebessüm güzel söz güzel bakış güler yüz ve kucaklayıp sarılmaktır.

*İyilik aç doyurmak,yol sorana tarif etmek, komşuya götürülen bir kap yemektir.

*İyilik,güzel ahlak erdem fazilettir.

*İyilik,zalimin karşısında mazlumun yanında olmaktır.

*İyilik,güzel davranışların ortaya çıkmasıdır.

İyilik bulaşıcıdır bir birimize iyilik bulaştıralım, gülümsemek bile iyiliktir. araç kullanırken bile korna çalınca tahammülsüzüz hemen kavga etmeye bahane arıyoruz, yolda yürürken çok gerginiz biri yanlışlıkla o muzumuza çarpsa vurmak için hazır bekliyoruz. Bizi bu kadar gerginleştiren iyilik yapmamamız, iyilik yapanlardan olmak dileğiyle Allah’a ısmarladık, Hoşça kalın…

 

YORUMLAR (2)

  1. Yaşar Koçak diyorki:

    İçinde iyilik hisseden iyilik besleyen herkesten Allah razı olsun eline yüreğine kalemine sağlık kardeşim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL