Siyaset

Kemal Kılıçdaroğlu ‘çiftçiye bedava elektrik’ sözü verdi. Meclis kabul etti CHP’li Belediye Başkanı yargıya taşıyor

Kemal Kılıçdaroğlu ‘çiftçiye bedava elektrik’ sözü verdi. Meclis kabul etti CHP’li Belediye Başkanı yargıya taşıyor

CHP lideri Kemal kılıçdaroğlu Şanlıurfa’da “Belediyeyi bize verin çiftçiye elektriği bedava vereceğiz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup toplantısında “Bu zatın parlak fikirlerini hayata geçirilemi” deyip, “Arkadaşlarımıza talimat verdik. Nerede bir CHP’li belediye yönetimi varsa orada çiftçiye bedava elektrik verilmesi başta olmak üzere tüm bu vaatleri yerine getirmelerini sağlayacak adımlar atılacak” dedi. İşte o talimat sonrası bir ilk yaşandı.

İzmir Kemalpaşa’da çiftçiye bedava elektrik…
İzmir’in Kemalpaşa İlçe Belediyesi Meclisi şubat ayı ikinci olağan oturumu Başkan Rıdvan Karakayalı yönetiminde toplandı. Oturumda Cumhur ittifakı meclis üyeleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Şanlıurfa’da “Bize Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığını verin, elektriği bütün çiftçilere bedava vereceğiz” söylemlerini hatırlatarak ilçe sınırları içindeki çiftçilerin elektrik ücretlerinin belediye tarafından karşılanması istemiş, ardından da konuya ilişkin önerge vermişti.

Cumhur İttifakı’nın oylarıyla Meclis’te kabul edildi
Önerge CHP’li Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı’nın tüm itirazlarına rağmen geçtiğimiz haftalarda Cumhur ittifakı meclis üyelerinin oyları ile görüşülüp karara bağlanmak üzere komisyonlara gönderilmişti. Mecliste tartışma konusu olan önerge AK Parti ve MHP’nin talebiyle, oy çokluğuyla kabul edildi.

CHP: Kanunda böyle bir konu yok
Konuyla ilgili açıklama yapan CHP’li Meclis üyesi Arzu Külahçıoğlu Altıntoz, “Stratejik planımızda böyle bir faaliyetimiz yok. Bütçemizde de böyle bir kalem yoktur. Belediye kanunda da böyle bir konu yer almıyor. Elbette ki böyle bir şeyi yapmak isteriz ama kanun olarak da uygun değildir” dedi.

AK Parti: Kılıçdaroğlu söz verdi
Altıntoz’un ‘bütçemizde böyle bir kalem yok’ sözü üzerine AK Partili Meclis üyesi Yaşar Metin ise, “Belediye her konuda halkına, vatandaşına hizmet götürebilir. Sayın Kılıçdaroğlu belediyeler için söz verdi. Biz de bunun üzerine kalkıp önerge verdik. Siz meclisten çiftçinin elektrik giderlerini karşılamak için borçlanma yetkisi isteyin Cumhur İttifakı olarak yanınızdayız. Yeter ki siz çiftçiye yardım yapın” diye konuştu.

CHP’li Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı ise mecliste kabul edilen önerge ile ilgili hukuki süreç başlatacaklarını söyledi.

  • Madem Kılıçdaroğlu’nun böyle bir derdi yok, kendisi işin eğlencesinde, biz de bu zatın parlak fikirlerini hayata geçirebilmesine biraz katkıda bulunalım.
    -Arkadaşlarımıza talimat verdik. Nerede bir CHP’li belediye yönetimi varsa orada çiftçiye bedava elektrik verilmesi başta olmak üzere tüm bu vaatleri yerine getirmelerini sağlayacak adımlar atılacak.
  • CHP’li belediyeler belli ki yoğunluktan sözlerini hayata geçirecek teklifleri belediye meclislerine getiremiyorlar, onların yerine bizim arkadaşlarımız bu yükü omuzlayacaklar.
  • Maksat, Kılıçdaroğlu’nun sözünü yerde bırakmayalım.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL