Siyaset

KÜRTLERİN UMUDU; YAŞAR AYDIN

KÜRTLERİN  UMUDU; YAŞAR AYDIN

Kendisini oluşturan milletin kanından, canından ve hayallerinden güç alarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti maalesef kurulduğu günden bugüne kendisini oluşturan milletin isteklerini ve değerlerini görmezden geliyor. Genel perspektiften bakarsak bütün bir milletin ve değerlerinin kuruluştan bu yana yöneticiler tarafından önemsenmediğini açıkça görebiliriz.

​Maalesef yöneticiler tarafından önemsenmeme ve değerlerin görmezden gelinmesi durumu Güneydoğu bölgesinde ve özellikle Kürt yurttaşlar üzerinde fazlasıyla belirgin. Daha kuruluşun ilk yıllarında canlarını verdikleri devlete dinlerini ve inançlarını beğendiremeyen Kürt’ler o günden bu yana ne dillerini ne kimliklerini ne de inançlarını öncesinde yutkunmadan konuşamadı. Bugüne kadar Güneydoğu’ya giden her siyasetçi Kürt’lerin sorunlarını anladığını ve çözeceğini söylese her seçimden sonra bölge halkı güvenlerinin bedelini mallarından ve canlarından olarak ödedi. Ne Kandil ve Batı endeksli HDP, ne de geçmişten günümüze sadece kendi çıkarını düşünen merkezi partiler sorunlara yenisini eklemek dışında bir işe yaramadı. Dolayısıyla Güneydoğu ve Kürt halkı siyasete ve geleceğe dair umudunu kaybetti.

​Lakin bugünlerde Güneydoğu yeni bir hareket ve heyecanla çalkalanıyor. Onur Hareketi ve onun genç lideri Yaşar Aydın’ın ismini camilerde, pazarlarda ve kahvelerde sıklıkla duymak mümkün. Bütün bu yaşananlardan sonra Güneydoğu halkının yeniden birine güvenmesi oldukça şaşırtıcı bulduğumdan Yaşar Aydın’ı sokaktaki insanlara sordum. 70’li yaşlarının üstünde sarıklı bir beybabanın ‘Sözleri boş ver, evladımızın nefesi farklı’ sözü her şeyi açıklar nitelikte. Burada nefes ile anlatılan siyasetin kirine, yalanına ve çıkarlarına düşmeyen genç bir liderin sözlerinin ve gelecek ideallerinin bölge halkının gönlüne dokunmasıdır. Bakalım medeniye beşiği Güneydoğu yeni bir medeniyete hayat verecek mi?
Gazeteci Yazar/ Akif Eren

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL