Spor

Monitörde kargaşa ‘VAR‘

Monitörde kargaşa ‘VAR‘

Göztepe ile Galatasaray arasında oynanan karşılaşmada maçın hakemi Arda Kardeşler, VAR hakemi Mete Kalkavan’ın önerisi ile birlikte tam 4 kere VAR’a gitti.

VAR monitörünün ülkemiz statlarında iki yedek kulübesi arasında yer alması ve hakemin büyük bir kalabalık içinde görüntüleri izlemesi gündeme yeniden oturdu. Avrupa’da VAR monitörünün yedek kulübesinin tam karşısında olması dile getirildi. Bu konu ile ilgili uzman Prof. Dr. Rıdvan Ekmekçi’nin görüşleri ise şöyle;

HAKEM ORAYA GİTMEK İSTEMİYOR

ALİ PALABIYIK’I BU DURUM YAKTI

20 DAKİKA SÜRDÜ

Ömer Bayram’ın elle oynadığı gerekçesiyle verilen penaltı kararında oyunun durduğu süre 7 dakika oldu.

Dino Arslanagic’in elle oynadığı gerekçesiyle verilen penaltı kararında oyunun durduğu süre 4 dakika oldu.

Dino Arslanagic’in ceza sahası içinde elle oynadığı kararının VAR tarafından iptal edilmesi için gereken süre 2 dakika oldu.

Berkan Emir’in, Emre Kılınç’a ceza sahası içinde yaptığı müdahalede VAR incelemesiyle birlikte geçen toplam süre 7 dakika oldu.

HAKEMLER CİN GİBİ

Eski Üst Klasman Yardımcı Hakemi Ercan Durna, “Hakemler cin gibidir. Kimse üzerine yük almak istemiyor. Herkes birbirinin üzerine atmaya çalışıyor. Kimse yetki almak ve tepkileri üzerine çekmek istemiyor. VAR protokolü belli. Hakem hangi pozisyonlarda çağrılacağını gayet iyi biliyor. VAR’daki hakemler hakemi çağırarak kendi üzerlerine gelecek tepkileri hakeme atmış oluyorlar. Çok sık incelemeye çağrılınca zaman kaybı oluyor, sporcular soğuyor, izleyiciler de zevk almıyor. VAR monitörlerinin iki kulübün arasında yer alması büyük bir hata. Hakem incelemeye gittiğinde rahat izleyemiyorlar. VAR pozisyonları izleyip hakeme bildirmeli ve pozisyonları izlemeye gitmeden karar verilmeli diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL