Spor

Nihat Özdemir neden istifa ettiğini açıkladı! ‘Artık yeter…’

Nihat Özdemir neden istifa ettiğini açıkladı! ‘Artık yeter…’

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, dün aldığı ani kararla görevinden istifa etti. Özdemir, görevi neden bıraktığını sitemkar bir şekilde açıkladı.

NİHAT ÖZDEMİR NEDEN İSTİFA ETTİ?

Milliyet gazetesinin haberine göre; Nihat Özdemir, TFF Yönetim Kurulu ile yaptığı görüşmede arkadaşlarını sakin kalmaya davet etti, “Reaksiyon gösterip sakın istifa girişiminde bulunmayın” telkininde bulundu. Bir üye de, “Haziran ayına kadar bekleyin, mali genel kurul ile birlikte seçim yapılsın” dedi. Özdemir ise, “Bu da olmaz, o zaman güvenoyu arayışı gibi anlaşılır” diyerek bunu kabul etmedi.

‘GÖRMEK İSTEMİYORUM’

Yönetim kurulu toplantısına gelen Özdemir, önce üç gündem maddesini hatırlattı ve Mehmet Baykan’ın yerine geçecek başkan vekili olarak Mustafa Çağlar’ı önerdi. Çağlar’ın seçilmesinin ardından profesyonellerin dışarıya çıkmasını isteyen Nihat Özdemir, “Bugün itibariyle federasyon başkanlığı görevinden istifa ediyorum. Hepiniz hakkınızı helal edin. İnanın, futbol konuşmak, maç izlemek bile istemiyorum. Kulüp başkanlarını görmek dahi istemiyorum. Birbirlerinin yüzüne gülüyorlar, sonra toplantıda demediklerini bırakmıyorlar” diye konuştu.

‘HADİ BUYRUN BAKALIM’

Daha sonra, arkadaşlarıyla birlikte Kulüpler Birliği Vakfı ile yapılacak naklen yayın toplantısına geçen Özdemir, beIN Sports’un son teklifini başkanlara anlattı. “Bu benim son görevimdi, istifa kararı aldım” diyerek sözlerine devam eden Özdemir, “Bu işi kendi aranızda çözersiniz. Hakkınızı helal edin” dedi. O sırada TFF yöneticisi Nuri Akın, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ile Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ’a dönerek, “Hadi buyrun bakalım. Çok istiyordunuz. Bundan sonra neler olacak hep beraber göreceğiz” derken, Özdemir de odayı terk etti.

NEDEN BEKLEDİN?

Mehmet Baykan’ın istifa kararı da Nihat Özdemir’i çok üzdü. Çarşamba sabahı görevinden istifa ettiğini söyleyen Baykan’a Özdemir, “Neredeyse 20 günden fazla oldu (hakemlerle ilgili) bu karara, neden reaksiyon göstermedin? Bu konu üzerinde o kadar beraber konuştuk niye dile getirmedin?” dediği ve arkadaşlarına bununla ilgili şunları söylediği ortaya çıktı: “Birlikte yola çıktığımız arkadaşlarımızın beni bu kadar kolay yarı yolda bıraktıklarını hiç düşünmemiştim. Bu durum seni çok fazla üzdü.”

YENİ VEKİL ÇAĞLAR

Nihat Özdemir’in istifasının ardından hızlı bir toplantı gerçekleştiren Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, aldığı kararla, 1. Başkan vekili Servet Yardımcı’nın, vekâleten başkanlık koltuğuna oturduğunu açıkladı. TFF ayrıca, Yardımcı’nın başkanlığa geçmesi, diğer başkan vekili Mehmet Baykan’ın da istifa etmesi nedeniyle Mustafa Çağlar’ın da yeni başkan vekili olmasına karar verdi.

ÜÇ AY İÇİNDE SEÇİM

Özdemir’in ayrılığı sonrasında TFF statüsündeki maddeleri işletecek olan Futbol Federasyonu Yönetimi, üç ay içerisinde seçime gidecek. TFF’nin, olağan mali genel kurulu, seçimli genel kurula çevirmeyi planladığı ifade edildi. Ancak yeni gelecek yönetim kurulu, yine statü gereği bir yıl görev başında olabilecek. Bu sürecin ardından bir seçim daha yapılması zorunlu olarak görülüyor.

‘BİRLİKTE GELDİK BİRLİKTE GİDELİM’

TFF Başkanı Nihat Özdemir, MİLLİYET’in Yılın Sporcusu ödül töreninde, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile baş başa 10 dakikalık bir görüşme yaptı. Konuşmasında, yorulduğunu, giderek bu işten çok soğuduğunu dile getirip, istifa etmeyi düşündüğünü iletti. Aynı gece yarısı Katar’daki kura çekimine giden Özdemir, istifa kararı aldığını burada başkan vekili Servet Yardımcı’ya da söyledi. O da, “Dönelim sakin sakin düşünelim” derken, “Birlikte geldik, birlikte istifa edelim” önerisinde bulundu. Ancak Nihat Özdemir bunu kabul etmedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL