TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 359.420
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 25.216
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 207
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 24.498
Güncel Siyaset

‘Oyun içinde kural değişmez’

Türk parasının sadece dolar değil tüm yabancı para birimleri karşısında eridiğini vurgulayan Öztrak, “Ekonomide kural olacak, kral olmayacak. Oyun içinde kural değişmeyecek. Faizin düşmesi için yapılacak ilk iş seçim sandığının..

‘Oyun içinde kural değişmez’

Türk parasının sadece dolar değil tüm yabancı para birimleri karşısında eridiğini vurgulayan Öztrak, “Ekonomide kural olacak, kral olmayacak. Oyun içinde kural değişmeyecek. Faizin düşmesi için yapılacak ilk iş seçim sandığının milletin önüne gelmesidir” dedi…

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Öztrak özetle şunları söyledi:

ÜLKE SANKİ YAĞMALANIYOR: Paramız sadece dolar karşısında değil, tüm yabancı ülke para birimleri karşısında, güneş görmüş kar gibi eriyor. Serhat şehrimiz Edirne, Bulgaristan’dan günü birlik gelenlerle dolup taşıyor. Kapıkule Sınır Kapısı’nda araba kuyrukları, uzadıkça uzuyor. Ülke sanki yağmalanıyor. Türkiye, böyle bir manzarayı hiçbir dönemde yaşamadı. Malımız, mülkümüz pazara çıkmış, yabancılara ucuz ucuz satılıyor. Servet ve mülkiyet hızla el değiştiriyor. Ama ağızlarından yerliliği ve milliliği düşürmeyen, Erdoğan şahsım hükümeti ve koalisyonu, yabancıların ucuza kapattığı malın, mülkün, gayrimenkulün yanına, bir de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını, promosyon diye koyuyor.

KOLTUK DERDİNDE: Tarladan sofraya kadar her yerde sorun var. Ama Erdoğan şahsım yönetimi, milletin sorunlarını bırakmış, koltuğunun derdine düşmüş. Böyle giderse yaşadığımız döviz krizinin, bir finans ve reel sektör krizine dönmesi an meselesi. Devletin kur riski de çok yüksek. Hazine’nin, eylül sonu itibarıyla, toplam döviz borcu 144 milyar dolar. Bunun 32 milyar doları, yabancı parayla alınan iç borç.

ENFLASYONA EZDİRİR: Bu bütçenin artık ne faizi, ne de borcu tutar. Bütçede öngörülen maaş artışları, memuru da, emekliyi de enflasyona ezdirir. Öngörülen yatırımlar, mevcut ödeneklerle yapılamaz. Çiftçiye verilen destekler yetmez. Bu bütçe esnafı ayağa kaldırmaz. Bu taksimi kurt yapmaz, kuzulara şah olsa… Ekonomide yapılan bir tercih, diğer bir tercihten vazgeçiştir. Erdoğan tüm tercihlerini yandaşları ve elin evlatları için yapıyor. Milletimiz ikinci tercihi bile olamıyor.

EKONOMİDE KRAL OLMAZ: Cari açık Merkez bankalarının değil, hükümetlerin çözmesi gereken bir sorundur. Faizin de enflasyonun da düşmesini en çok biz isteriz. Ama bu, suni şekilde faizi baskılayarak olmaz. Faizi düşürmek için reçete bellidir. Önce doğruları yapacaksınız, riski azaltacaksınız, güveni artıracaksınız. Ekonomide kural olacak, kral olmayacak. Oyun içinde kural değişmeyecek. Enflasyon hedefini hükümet, Merkez Bankası’nın da görüşünü alarak belirledikten sonra o hedefin tutturulmasıyla ilgili politikalara hükümet karışmayacak, bu Merkez Bankası’nın görevi olacak. Banka elindeki araçları bu hedefi tutturmak için, serbestçe kullanacak. Merkez bankalarının en önemli sermayesi güvendir. Bankanın yöneticileri güven veren, liyakatli şahsiyetler olmalıdır. Ancak güven ruh gibidir. Terk ettiği bedene geri dönmez.

SEÇİM ÇAĞRISI: Artık ne Erdoğan’a ne de kadrolarına güven kalmamıştır. Dolayısıyla faizin düşmesi için yapılacak ilk iş, seçim sandığının ivedilikle milletin önüne gelmesidir. Artık yapılacak bellidir. Seçim. Seçim. Seçim. Herkes bu saatten sonra, seçim talebini en güçlü şekilde dillendirmelidir.

TASARRUF ÇAĞRISINA TEPKİ: Saray ve şürekasının kira, fatura, yeme, içme derdi yok. Milletin halini görmüyorlar. Milleti tamamen unuttular. Başka AK Partili vekil çıkmış, ‘eti azı yiyin, domatesi turfanda yemeyin, kış günü zararlıdır’ diyor. İnsaf be kardeşim. Bırak eti, domatesi, sebzeyi, millette ekmek alacak hal bırakmadınız. Bunlara bir tavsiyede bulunayım, öyle gözüküyor ki ekmeğe gelen zamlar da durmayacak. Erken davransınlar, beyaz ekmeğin zararlarını millete şimdiden anlatmaya başlasınlar.

Bu Habere Tepkini Koy!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL