Ekonomi

Toprak Mahsulleri Ofisi ekmek zamlarına karşı harekete geçti

Toprak Mahsulleri Ofisi ekmek zamlarına karşı harekete geçti

Toprak Mahsulleri Ofisinden (TMO) muhtemel ekmek fiyat artışına karşı hamle geldi. TMO, un regülasyonu’ kapsamında ocak ayı hububat satışlarına 2021 yılının kasım ve aralık ayı fiyatlarıyla devam edilmesi kararı alındığını duyurdu.

TMO’dan yapılan açıklamada,” Son günlerde Toprak Mahsulleri Ofisinin 2022 yılı ocak ayı satış fiyatlarıyla ilgili olarak kamuoyunda özellikle ekmek fiyatlarında aşırı artışa neden olacağına yönelik değerlendirilmeler yapıldığı gözlemlenmektedir. Toprak Mahsulleri Ofisi hasat başından bu yana hammadde fiyatlarının tüketicilerimiz ile hayvan yetiştiricilerimizi olumsuz etkilemesini önlemek amacıyla un ve yem regülasyonu kapsamında piyasa fiyatlarının oldukça altında bir seviyeden ilgili sektörlere satış yapmaktadır.

“Kasım ve aralık ayı fiyatlarıyla devam edilmesi kararı alınmıştır”

TMO, kasım ve aralık aylarında buğday, arpa ve mısır satış fiyatlarını değiştirmemiş, stoklarındaki ekmeklik buğdayları un üreticilerine ekmeklik un satış fiyatlarının peşin 185-200 TL/çuval aralığında olması şartıyla satışa sunmuştur. Her yıl olduğu gibi 2022 yılı ocak ayında da TMO satış fiyatlarında güncelleme yapılarak ilgili un ve ekmek sektörleri ile paylaşılmıştır. Ancak yapılan bu fiyat değişikliği bahane edilerek ekmek fiyatlarında yüksek oranda artış yapılması gerektiği gibi kamuoyunu yanıltıcı değerlendirmeler ve iç piyasa hububat fiyatlarındaki gerilemeler de dikkate alınarak TMO’nun ocak ayı hububat satışlarına 2021 yılının kasım ve aralık ayı fiyatlarıyla devam edilmesi kararı alınmıştır.

“Gıda enflasyonuyla etkin bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz”

Bu kapsamda ekmeklik buğday satışlarına önceki aylarda olduğu gibi 2 bin 650 TL/ton, ekmeklik un satış fiyat taahhütlerine 185-200 TL/çuval, arpa satışlarına 2 bin 50 TL/ton, mısır satışlarına ise 2 bin 500 TL/ton fiyatlarla devam edilecektir. TMO olarak ilgili sektörlerle iş birliği içinde gıda enflasyonuyla etkin bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğimizi, un üreticilerimize, kanatlı/büyükbaş/küçükbaş hayvan yetiştiricilerimize yönelik ürün temininin yeni hasat dönemine kadar kesintisiz devam edeceğimizi bir kez daha belirtmek isteriz” denildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL