Güncel

Türkiye Emekliler Derneği işçi ve Bağ-Kur emeklilerine de ek zam istedi

Türkiye Emekliler Derneği işçi ve Bağ-Kur emeklilerine de ek zam istedi

TÜRKİYE Emekliler Derneği (TÜED) Hukuk Danışmanı Cafer Tufan Yazıcıoğlu, yaptığı açıklamada Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Ocak’ta açıklanan yüzde 13,58’lik aralık enflasyonuna göre yıllık enflasyonun yüzde 36,08 oranında gerçekleştiğini anımsattı.

Temmuz-Aralık 2021 enflasyon verisiyle işçi ve Bağ-Kur emekli aylıklarının yüzde 25,47 arttığını belirten Yazıcıoğlu, şöyle konuştu:

“Memur ve memur emeklilerini ilgilendiren 6. dönem toplu sözleşmede maaşlara Ocak 2022 itibarıyla yüzde 5 artış olacaktı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bu rakama ilave yüzde 2,5 artış yapılacağını açıkladı. 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin memnuniyetle karşıladığı bu ilave artışı işçi ve Bağ-Kur emeklileri de talep etti. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda emekli aylıklarına zamları da içeren ‘torba’ kanunun görüşmelerine katılarak onların bu talebini dile getirdik. Fakat üzülerek ifade etmeliyim ki komisyonda girişimlerimiz sonuçsuz kaldı. Umuyoruz ki yasanın Meclis Genel Kurulu aşamasında taleplerimiz karşılık bulur.”

“Yapılan artışlar kayıpları önlemeliydi”

Memur ve memur emeklilerine yapılan ilave yüzde 2,5 artışı dernek olarak olumlu bulmakla birlikte yetersiz gördüklerini ifade eden Yazıcıoğlu, şunları söyledi:

“Emeklilerin gelir ve aylıklarına yapılan artışlar alım gücünde fiyat ve döviz kuru kaynaklı artışların yol açtığı kaybı önlemeliydi. Emeklilerimizin harcamalarında en yüksek gider olan gıda ve kira artışları mağduriyetleri arttırdı. Memur ve memur emeklilerinin maaşlarındaki ilave yüzde 2,5’lik artış, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine de yapılmalıydı. Emekliler arasında fark gözetilmemeliydi. Bu bakımdan işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin ilave zam talebinin Anayasa’nın eşitlik ilkesi göz önünde bulundurularak yetkililerce yeniden değerlendirilmesini istiyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL