Dünya

Ukrayna-Rusya savaşında 14. gün! ABD, Ukrayna’yı bir kez daha sattı ‘savaşın kaderini değiştirecek’ planı veto etti

Ukrayna-Rusya savaşında 14. gün! ABD, Ukrayna’yı bir kez daha sattı ‘savaşın kaderini değiştirecek’ planı veto etti

Rusya-Ukrayna savaşının 14’üncü gününde savaşın kaderini değiştirecek plan ABD tarafından veto edildi ve Ukrayna ABD tarafından bir kez daha satılmış oldu. Ukrayna’ya hava desteği sağlamak için Polonya’nın elindeki MiG-29 jetlerini Ukrayna’ya vermesi ve bunun karşılığında Varşova’ya F-16 satılması görüşmeleri sonuçsuz kaldı.

Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, hükümetinin tüm MiG-29 jetlerini derhal ve ücretsiz olarak Ramstein hava üssüne yerleştirmeye ve onları Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin emrine vermeye hazır olduğunu söyledi. Polonya uçakları ABD üzerinden dolaylı olarak Ukrayna’ya göndermeye yeşil ışık yaktı ancak Pentagon bu planın ‘sürdürülebilir’ olmadığını belirterek teklifi reddetti.

Pentagon basın sekreteri John Kirby, ‘Polonya ve diğer NATO müttefiklerimizle bu konu ve sunduğu zorlu lojistik zorluklar hakkında istişare etmeye devam edeceğiz, ancak Varşova’nın önerisinin sürdürülebilir olduğuna inanmıyoruz’ dedi.

Türkiye güçlü adımlar atıyor
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland ise Varşova’nın kararının Washington’a önceden danışılmadığını söyledi. Nuland, ABD’nin Polonya’ya Patriot Hava Savunma Sistemi konuşlandırmayı planladığını belirtirken, Türkiye’nin de Montrö Sözleşmesi kapsamında savaş gemilerinin geçişine izin vermeyerek ‘güçlü adımlar’ attığını ifade etti. İşte savaş bölgesinde bugün yaşananlar…

Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın Mart 2022’de Donbas’a saldırmaya hazırlandığını doğrulayan gizli belgeler bulduk. Donbas’a saldırı operasyonunun planlanması ve hazırlığına ABD ve NATO’nun ne derece dahil olduğu henüz bilinmiyor” dedi ve belgeleri yayınladı. 


İngiltere Rusya’nın havacılık sektörünü hedef alan yeni yaptırımlar açıkladı. Rus uçakları alıkoyulabilecek, havacılık ya da uzay araçları ile ilgili ürünlerin Rusya’ya satılmasını engellenebilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, Ukrayna limanlarında bekleyen Türk bayraklı veya sahipli 23 gemideki 83 personelin tahliye edildiğini bildirdi. 

ABD Avrupa Komutanlığı (EUCOM) Sözcüsü Yüzbaşı Adam Miller, ABD’nin Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında ABD ve NATO müttefiklerine yönelik herhangi bir tehdide karşı koymak adına Polonya’ya 2 adet Patriot hava savunma sistemi füze bataryası göndereceğini duyurdu.

Ukrayna İçişleri Bakan Yardımcısı Yevhen Yenin, Rus işgaline karşı savaşmak için Ukrayna’ya gelen yabancılara vatandaşlık verileceğini duyurdu. Ukrayna Genelkurmay Başkan Yardımcısı Kyrylovska Timoşenko, Sumy’den yaklaşık 5 bin kişinin tahliye edildiğini ve bin aracın şehri terk ettiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler, Rus işgalinin başlamasından bu yana Ukrayna’da en az 474 sivilin öldürüldüğünü açıkladı. Açıklamada ‘Kaydedilen sivil kayıpların çoğu, ağır topçu ve çok namlulu roket sistemleri ile füze ve hava saldırıları da dahil olmak üzere geniş etki alanına sahip patlayıcı silahların kullanılmasından kaynaklandı’ ifadelerine yer verildi.

Rus ordusu, Ukrayna’nın Jitomir ve Harkov kentlerindeki kritik askeri noktaları vurdu. Rus askerleri, Ukrayna’daki televizyon kanallarını ve radyoları ele geçirmeye başladı.

Ukraynalı yetkili Sergey Bolvinov, Harkiv’de bir günde 27 kişinin öldüğünü duyurdu. Bolvinov, Rus işgalinin başlamasından bu yana kuşatma altındaki şehirde 5’i çocuk olmak üzere toplam 170 sivilin öldürüldüğünü söyledi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Gürcistan’ın eski Savunma Bakanı Irakly Okruashvili, diğer Gürcü gönüllülerle birlikte Ukrayna’ya geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada ‘Okruashvili Rus işgalci güçlerine karşı savaşmamıza yardım etmek için Gürcü gönüllülerle birlikte Ukrayna’da’ denildi.

Rusya, Ukrayna’nın güneyinde çatışmaların yaşandığı kentlere Kırım’dan zırhlı trenlerle ağır silahlar gönderdi.Rusya, Ukrayna’nın Jitomir kentindeki bir askeri kışlaya savaş uçakları ile roket saldırısı düzenlerken, Harkov kentindeki bir askeri üsse ise hava saldırısı düzenleyerek askeri üssü tamamen imha etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın ülkene yaptığı saldırılara yönelik “savaş” ibaresi kullanmayan Birleşmiş Milletler’e (BM) tepki gösterirken, konuşmasında ABD’nin Rusya’ya yönelik petrol yaptırımına karşı ABD Başkanı Joe Biden’a minnettar olduğunu belirten Zelenskiy, “ABD, işgalcileri önemli ölçüde zayıflatacak bir adım attı. Bu karar için ABD Başkanı Joe Biden’a şahsen minnettarım” dedi.

 Rusya Merkez Bankası, döviz cinsinden hesabı bulan müşterilerinin en fazla 10 bin dolar para çekebileceğini açıkladı. Ayrıca bankaların vatandaşlara yabancı para birimi satmaları ikinci bir karara kadar yasaklandı. Rusya Merkez Bankası’nın açıkladığı kararlara göre; müşterilerin hesaplarında hangi yabancı para birimi bulunursa bulunsun, para çekmelerde ödeme dolar ile yapılacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL