Köşe Yazıları

“VALENTİNE’S DAY. 14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ”

“VALENTİNE’S DAY. 14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ”

Sevgililer Günü her yıl tüm dünyada kutlanan popüler bir gündür. Her yıl sevgililer, eşler birbirlerine hediyeler alırlar. Jestler yaparak birbirlerine olan sevgilerini bir kez daha ifade ederler. Sevgi, aşk, sadakat, bağlılık gibi kavramları içerdiğinden evrensel bir gündür. İnsanın en temel duygusal ihtiyaçlarına karşılık geldiği için de neredeyse herkesin çokça benimsediği bir kavramdır.

Tabi bir yandan da bu günün ticari bir boyutu vardır. Tüm dünyada markaların satışları artar. Sevgilisine, eşine hediye almak isteyen insanlar bu markaların reklam akınına uğrarlar. Sevgililer günü yaklaştığında bir nevi hediye seçme telaşı içine girerler. Aslında hediyenin kendisini sanki karşımızdaki kişiden çok daha merkezi, bir önemli bir konuma koymaya başlarız: “Acaba hediyemi beğenecek mi?” Peki sevgililer günü gerçekten de bu telaş üzerine mi kuruludur?

14 Şubat’ın gelmesiyle birlikte Sevgililer günü tarihçesi merak ediliyor. 3. yüzyılda Aziz Valentine’ın gizlice kıydığı nikahlara dayanan Sevgililer Günü’nde çiftler, birbirlerine hediye alarak dünyanın birçok yerinde bu özel günü kutluyor. Peki, Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer günü nereden, nasıl ve ne zaman ortaya çıktı? Sevgililer günü neden 14 Şubat tarihinde kutlanıyor? İşte tarihçesi ve tüm detaylar…

Sevgililer gününün tarihçesi ve gerçek anlamı nedir? Aslında bu gün, batı dünyasında “Valentine’s Day” olarak geçer. “Valentine” aslında bir kişidir ve Aziz Valentin diye geçer. Aziz Valentin, aynı zamanda doktor olarak çalışan bir Katolik rahipti. MS üçüncü yüzyılda İtalya’da yaşadı ve Roma’da bir rahip olarak görev yaptı. Valentin, birbirlerine aşık olan ama İmparator 2. Klaudius tarafından yasak olduğu için evlenemeyen çiftleri gizlice evlendirmesiyle ünlenmiştir. İmparator Klaudius, ordusu için yeni asker alırken, evliliğin bu askerler için engel olacağını düşündüğü için evlilik yasağı koymuştu. Ayrıca mevcut askerlerin de evlenmesini engellemek istedi çünkü onlar için de evliliğin engel teşkil edeceğini, işlerinden uzaklaştıracağını düşünüyordu. İmparator Klaudius, Valentin’in çiftleri evlendirdiğini keşfettiğinde, Valentin’i hapse gönderdi. Valentin, hapishanede geçirdiği zamanı, İsa Mesih’in canını çarmıhta başkaları için verdiğini söyleyerek, sevgiyle insanlara ulaşmaya devam etmek için kullandı. Valentin’in bilgeliğinden çok etkilenen gardiyan Asterius ile arkadaş oldu. Valentin’den kızı Julia’ya derslerinde yardım etmesini istedi. Julia kördü ve birisinin ona öğrenmesi için materyal okuması gerekiyordu. Valentin, hapishanede onu ziyarete geldiğinde onunla yaptığı çalışmalarla Julia ile arkadaş oldu. Öldürülmeden önce Valentin, Julia’yı İsa’ya yakın kalmaya teşvik etmek ve arkadaşı olduğu için ona teşekkür etmek için son bir not yazdı. “Valentin’den” diye notunu imzaladı. Bu not, insanlara Valentin’in öldürüldüğü gün olarak kutlanan 14 Şubat Sevgililer Günü’nde insanlara kendi sevgi dolu mesajlarını yazmaya başlama konusunda ilham verdi. Valentine 14 Şubat 270’te dövdüler, taşladılar ve kafasını keserek öldürdüler. Birçok genç çifte sevgi dolu hizmetini hatırlayan insanlar onun hayatını ve hizmetini kutlamaya başladı.    Hıristiyanlar Romalıların âdetini değiştirerek kızların isimleri yerine inancı uğruna ölümü bile göze alan mübarek addettikleri Rahip Valentine’in isimlerini kâğıtlara yazdılar ve bunları halka dağıttılar. Bu sayede Rahip Valentine aynen Santa Claus (Noel Baba) ve benzerleri gibi nam saldı ve aşkın, sevginin ve ailenin koruyucusu kabul edildi. MS. 496’da Papa Gelasius 14 Şubat’ı Sevgililer Günü’nü resmi bayram günü olarak belirledi. 14 Şubat 270 yılında ölen Rahip Valentine’nin ölüm günü o günden sonra “Sevgililer Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Bir Müslüman olarak bundan sonra 14 Şubat günlerini kutlayıp kutlamamamız gerektiğine siz karar verin şimdi. Benim tavsiyem illa sevdiğinize bir güzellik yapmak istiyorsanız bunu belli günlerde değil bir ömür boyu yapın. Allah’a ısmarladık, hoşça kalın….

 

                                                     Aydın Benli

                              Siyaset Bilimci, Araştırmacı Yazar

 

YORUMLAR (2)

  1. Burcu diyorki:

    Popüler kültüre inat 14 şubat’ın tarihçesine değinmeniz yerinde bir eleştiri olmuş Aydın Bey. . Kaleminiz daim olsun…

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL