Dünya

Yunanistan’ın Mariupol Başkonsolosu özel operasyonla Ukrayna’dan tahliye edildi

Yunanistan’ın Mariupol Başkonsolosu özel operasyonla Ukrayna’dan tahliye edildi

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları şiddetlenerek devam ederken, Yunanistan’ın Ukrayna’nın Mariupol kenti Başkonsolosu Manolis Androulakis ise, “Odyssey Operasyonu” adı verilen bir kurtarma operasyonu ile tahliye edildi. Rusya’nın büyük bombardımanı altında olan Mariupol kentinden tahliye edilen Androulakis, Yunanistan’ın başkenti Atina’ya getirildi.

Atina Eleftherios Venizelos Havaalanı’na inen Başkonsolos Androulakis, ailesi ve yakınları tarafından havaalanında karşılandı. Mariupol’da karşılaştığı anlara ilişkin gazetecilere kısa bir demeç veren Androulakis, “Asıl kahramanlar geride kalanlar ve hayata tutunmaya çalışan insanlardır. Yaşananlar bir trajedidir. İyileşmesi çok zor bir travmadır. Gördüklerim anlatılacak gibi değil. Mariupol’u ve insanlarını haritadan sildiler” ifadelerini kullandı.

Androulakis açıklamasında, Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın kurtarma operasyonunu bizzat yönettiğine de değindi. Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Andreas Katsaniotis’te olaya ilişkin bir açıklamada bulunarak: “Mariupol’da yaptığı büyük iş için Sayın Androulakis’e, Yunan Hükümeti ve tüm Yunanlılar adına şükranlarımı sunmak istiyorum. Yunan gurbetçilere son ana kadar yakın olabilmek için kendini büyük bir riske attı” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL