Ekonomi

Ziraat Katılım kur korumalı hesaplara dini ‘İcazet Belgesi’ aldı Bazı ilahiyatçılar faiz saymıştı

Ziraat Katılım kur korumalı hesaplara dini ‘İcazet Belgesi’ aldı Bazı ilahiyatçılar faiz saymıştı

Ziraat Katılım Bankası’nın bünyesinde maaşlı olarak bulunan ilahiyatçılarından oluşan Danışma Komitesi’nin düzenlediği “İcazet Belgesinde”, “‘Kur Korumalı TL Katılma Hesapları’ karşılaşılan olağanüstü durum sebebiyle kamu yararı dikkate alınarak maslahat ilkesi çerçevesinde değerlendirildiğinden İslami Finans İlke ve Esasları’na uygun görülmüştür” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Aralık gecesi duyurduğu ve birikimlerini Dolardan alarak Türk lirası mevduat olarak değerlendirenlerin, kurlardaki değişikliklerden etkilenmesinin önüne geçmeyi amaçlayan Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat ile ilgili yeni uygulamalar da devreye giriyor.

Katılım bankalarının da Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat ile ilgili atacağı adımlar merak ediliyordu. Ziraat Katılım da harekete geçerek kendi bünyesinde maaşlı olarak çalıştırdığı üç ilahiyatçıdan oluşan Danışma Kurulu’ndan “Ziraat Katılım Kur Korumalı TL Katılım Hesabı” için Diyanet haram demesine karşın tartışmalara sebep olan bir “İcazet Belgesi” aldı.

“Bu İcazet Belgesi, Ziraat Katılım nezdinde müşterilerin açacağı Ziraat Katılım Kur Korumalı TL Katılım Hesabı ürünü için düzenlenmiştir.
Kur Korumalı TL Katılım Hesabı; yurt içi yerleşik gerçek kişilerin döviz tevdiat hesaplarının ve döviz cinsinden katılım fonlarının ‘Kur Korumalı TL Katılma Hesaplarına’ dönüşmesi ya da Türk lirası cinsinden tasarruflarının ‘Kur Korumalı TL Katılma Hesabına’ dönüşmesi halinde kullanılacak hesabı ifade etmektedir. Söz konusu hesabın özellikleri ve işleyişi aşağıdaki şekilde olacaktır:
Müşterilere ‘Kur Korumalı TL Katılma Hesapları’ açılacaktır.
Kur Korumalı Katılma Hesabı yüzde 90/10 kar paylaşım oranı ile açılacaktır. Bununla birlikte banka ihtiyaç duyulması halinde bütün kar müşteri hesabına yansıtılabilecektir.
Hesaba vade günü haricinde para yatırma işlemi gerçekleştirilemeyecektir.
Hesabın vadeden önce kapatılmaması esastır.
‘Kur Korumalı TL Katılma Hesapları’ karşılaşılan olağanüstü durum sebebiyle kamu yararı dikkate alınarak maslahat ilkesi çerçevesinde değerlendirildiğinden İslami Finans İlke ve Esasları’na uygun görülmüştür.

İş bu İcazet Belgesi, genel olarak Ziraat Katılım Kur Korumalı TL Katılma Hesabı Ürünü hakkında düzenlenmiş olup ürün özelinde verilmiştir. Elbette en doğrusunu Allah Teala bilir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL